O CZASOPIŚMIE
Historia
Tematyka
Indeksowanie
Rada programowa
Lista recenzentów
Redakcja
Kontakt
Wydawca
DLA CZYTELNIKÓW
Prenumerata
Wywiady
Publikacje
Pełne wydania
DLA AUTORÓW
Informacje dla autorów
Proces redakcyjny
Wymogi edycyjne
Etyka publikacji
Zgłoszenie artykułu
Formularze dla autorów
DLA RECENZENTÓW
Zasady recenzji
Formularz recenzji
Recenzja online
|
0
PL
PL - Polski
EN - English
Witaj
Logowanie
|
Rejestracja
TYTUŁ
AUTOR
SŁOWA KLUCZOWE
wyszukaj artykuł
ABSTRAKT ZAWIERA TEKST
NUMER
ROK
STRONY
wyszukaj artykuł
Pobierz
Przegląd Organizacji 2010/7-8
Publikacje z rocznika
Państwo jako podmiot polityki rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce
Marek Ratajczak
W warunkach gospodarki opartej na wiedzy szczególnego znaczenia nabiera szkolnictwo wyższe. Celem prezentowanego opracowania jest charakterystyka państwa jako podmiotu polityki rozwoju szkolnictwa wyższego przede wszystkim w realiach polskich. W opracowaniu zawarte są uwagi zarówno na temat cech szczególnych szkolnictwa wyższego jako dobra ekonomicznego, jak i w kwestii równości szans jako istotnego punktu odniesienia w dyskusjach o rozwiązaniach prawnych dotyczących szkolnictwa wyższego. Zasadnicza część opracowania poświęcona jest dyskusji o rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce po 1989 r. wraz z odwołaniami do projektu zmian w ustawie „Prawo o szkolnictwie wyższym” przedstawionego w marcu 2010 r. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
3-9
Wybrane problemy przy realizacji przedsięwzięć innowacyjnych w MŚP
Irena Łącka
Artykuł jest poświęcony wybranym barierom innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Autorka przedstawia najistotniejsze ograniczenia wzrostu innowacyjności MŚP (brak świadomości i wiedzy oraz bariery finansowe). Wyjaśnia utrudnienia w procesie podejmowania decyzji o innowacjach przez właścicieli małych i średnich firm. Wskazuje także na możliwości przezwyciężenia tych barier poprzez wykorzystanie powiązań między przedsiębiorcami, sektorem nauki i instytucji wsparcia innowacji. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
10-13
Innowacyjny menedżer w motywowaniu pracowników
Jacek Nazdrowicz
Źródłem innowacji w przedsiębiorstwie są zarówno menedżerowie, jak i pracownicy. Efektywne kreowanie innowacji wymaga poszukiwania okazji w przedsiębiorstwie i jego otoczeniu oraz wywierania pozytywnego wpływu na pracowników, motywując ich do działania. Innowacje budzą u nich jednak wiele wątpliwości, często przekształcając ich w aktywnych oponentów. Zmiana podejścia pracownika do kwestii innowacji wymaga aktywnej działalności menedżerskiej, a co z tym się wiąże – posiadania odpowiednich umiejętności przekonywania i inspirowania. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
14-17
Proinnowacyjne zarządzanie przedsiębiorstw przemysłowych a ich kondycja finansowa : wyniki badań
Anna Strychalska-Rudzewicz
Celem artykułu było zbadanie zależności pomiędzy działaniami z obszaru zarządzania sprzyjającymi tworzeniu innowacji w przedsiębiorstwach a sytuacją finansową badanych podmiotów. Badanie przeprowadzono w 158 przedsiębiorstwach przemysłowych z północno-wschodniej Polski. Badanie potwierdziło istnienie zależności pomiędzy elementami zarządzania (będącymi determinantami kultury organizacyjnej) a deklarowaną przez przedsiębiorstwa sytuacją finansową. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
18-22
Instrumenty konkurowania stosowane przez przedsiębiorstwa regionu kujawsko-pomorskiego
Maciej Zastempowski
Integracja Polski z Unią Europejską oraz globalizacja i będący ich następstwem wzrost natężenia konkurencji stają się jednym z głównych procesów kształtujących obraz współczesnej gospodarki. Aby sprostać tym zjawiskom, również w aspekcie regionalnym, polskie przedsiębiorstwa wykorzystują wiele różnego rodzaju instrumentów konkurowania ukierunkowanych na skuteczne budowanie ich przewagi konkurencyjnej. W artykule podjęto próbę zidentyfikowania podstawowych instrumentów konkurowania wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa regionu kujawsko-pomorskiego. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
22-25
Czynniki kształtowania przedsiębiorczości w gminach : wyniki badań
Michał Adam Leśniewski
Przedsiębiorczość stwarza możliwości rozwoju każdej organizacji. Artykuł jest wynikiem badań przeprowadzonych w gminach regionu świętokrzyskiego i prezentuje czynniki stymulowania rozwoju przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
26-29
Rozwój społeczno-gospodarczy województw a aktywność sektora badawczo-rozwojowego (B+R)
Eugeniusz Sobczak
Stymulowanie aktywności sektora nauki i B+R jest niezbędne do poprawiania konkurencyjności polskiej gospodarki, dlatego liczba udzielonych patentów i nakładów na zatrudnionego w tym sektorze w poszczególnych regionach powinna być traktowana jako ważne kryterium oceny sektora nauki i B+R. Powiększające się dysproporcje w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego oraz nakładów na sektor nauki i B+R w poszczególnych regionach (około 80 000 PLN na zatrudnionego w sektorze w 2007 r. w regionie mazowieckim oraz poniżej 30 000 PLN w siedmiu innych regionach) wyraźnie wskazują na potrzebę analizy przyczyn zarówno tych dysproporcji, jak też dysproporcji w liczbie udzielonych patentów, która to najwyższa jest w regionie mazowieckim (około 380 w 2007 r.) i jest porównywalna z liczbą patentów udzielonych w dziesięciu regionach, w których udzielono najmniej patentów. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
30-34
System EMAS a konkurencyjność polskich przedsiębiorstw
Helena Kościelniak, Katarzyna Brendzel-Skowera
Artykuł traktuje o systemie zarzadzania środowiskowego i uczestnictwa w EMAS jako atrakcyjnego kryterium oceny pozycji konkurencyjności przedsiębiorstw, decydującym o jego wartości rynkowej, świadomości ekologicznej, wizerunku czy nawet wiarygodności biznesowej dla wszystkich interesariuszy. Zasoby i umiejętności przedsiębiorstwa zostały zweryfikowane według głównych wskaźników ekologicznej uciążliwości, takich jak: gazogenność, pyłogenność, ściekogenność, odpadowość oraz zagospodarowanie odpadów. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
35-40
Koncepcja zwiększenia poziomu zaufania wśród kluczowych przedsiębiorstw budowlanych
Andrzej Buszko
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji zarządzania zaufaniem wśród kluczowych przedsiębiorstw budowlanych. Grupa 69 firm została wybrana i podzielona na cztery części w zależności od osiąganych obrotów. Proponowana koncepcja różni się od modelu zaproponowanego przez D. McKnighta i N. Chervany’ego. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
41-45
Uwarunkowania międzynarodowej kooperacji polskich przedsiębiorstw budowlanych
Jadwiga Bizon-Górecka, Jarosław Górecki
W artykule wskazano, że uwarunkowania międzynarodowej kooperacji przedsiębiorstw budowlanych mają naturę egzogeniczną i endogeniczną. Zauważono, że czynniki egzogeniczne obejmują zarówno makroekonomiczne uwarunkowania funkcjonowania organizacji gospodarczych, jak też specyfikę branży. Natomiast do endogenicznych czynników, sprzyjających wdrażaniu globalnej strategii przedsiębiorstwa, należy w głównej mierze zaliczyć elementy związane z łamaniem barier umiędzynarodowienia tkwiących w kulturze organizacyjnej. Podkreślono, że skłonność do międzynarodowej kooperacji przedsiębiorstw determinuje projektowe nastawienie realizatorów przedsięwzięć budowlanych, uwzględniające transnarodowe doświadczenia w perspektywie technologicznej, organizacyjnej i ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
46-51
Kwantyfikacja trendów nakładów inwestycyjnych w restrukturyzowanych przedsiębiorstwach przemysłowych
Stanisław Podczarski
W artykule określono terminy „inwestycje” i „struktura techniczna nakładów inwestycyjnych”. Przedstawiono podstawową klasyfikację inwestycji i mierników oceny inwestycji. Przeprowadzono analizę dynamiki i struktury technicznej nakładów inwestycyjnych w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych w latach 1982–2007. Oceniono zmiany tej dynamiki i struktury oraz sformułowano wnioski. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
52-55
Informacje o przepływach pieniężnych jako szczególny rodzaj informacji finansowej
Ewa Śnieżek, Michał Wiatr
Początek XXI wieku przyniósł światu kolejne przemiany polityczne i społecznoekonomiczne w skali globalnej. Uznanie priorytetu wartości dla akcjonariusza, wprowadzenie kategorii wartości godziwej i wzrost znaczenia prospektywnego spojrzenia na rzeczywistość gospodarczą spowodowały przejście od pomiaru zysku do pomiaru wartości przedsiębiorstwa i ujawniły zarazem jeden z podstawowych współczesnych dylematów rachunkowości – wycenę w wartości godziwej w kontekście równoległego posługiwania się kategorią wartości historycznej. Jednocześnie głośnym echem odbiły się skandale finansowe, uświadamiające z jednej strony słabości natury ludzkiej, a z drugiej – wagę „dobrej” informacji finansowej. Informacja jest w globalnej gospodarce, obok umiejętności korzystających z niej użytkowników, jednym z kluczowych czynników warunkujących sukces w biznesie. To właśnie ona stanowi podstawę podejmowania decyzji gospodarczych, umożliwia sprawne funkcjonowanie rynków oraz determinuje poprawność odwzorowania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. W niniejszym artykule przedmiotem rozważań jest informacja finansowa. Autorzy podjęli próbę ukazania szerokiego tła procesów kształtujących zarówno zapotrzebowanie na informację finansową, jak i uwarunkowań jej prawidłowego tworzenia, które nie może następować w oderwaniu od przemian zachodzących w otoczeniu zewnętrznym i wewnątrz podmiotu. Przedstawili również specyfikę zmian w podejściu do zakresu informacji o przepływach pieniężnych w świetle postępujących procesów globalizacji, których istotnym atrybutem jest harmonizacja i standaryzacja rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
56-61
Jakość produktu jako wyznacznik efektywności działań innowacyjnych i integracji procesów produkcyjnych przedsiębiorstwa
Bogusław Węgrzyn
W artykule przedstawiono uwarunkowania osiągania wymaganej jakości produktu w aspekcie działań innowacyjnych i integrowania procesów wytwarzania. Dokonano analizy wpływu cech produktu i technologii wytwarzania na konkurencyjność przedsiębiorstwa na podstawie badań ankietowych pracowników przedsiębiorstw produkcyjnych. Określono oddziaływanie projakościowej filozofii prowadzenie biznesu na postrzeganie przez pracowników celów rynkowych przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
61-64
Zasada elastyczności w stosowaniu systemu HACCP na przykładzie przedsiębiorstw przetwarzających produkty rolnictwa ekologicznego
Piotr Kafel, Tadeusz Sikora
W artykule przedstawiono rozważania dotyczące wymagań związanych z wdrożeniem i stosowaniem systemu bezpieczeństwa zdrowotnego żywności HACCP w małych i średnich przedsiębiorstwach. Przedstawiono zasadę elastyczności, pozwalającą na ułatwienia we wdrażaniu procedur opartych na zasadach HACCP w niektórych przedsiębiorstwach sektora spożywczego. W artykule wykorzystano wyniki badań dotyczących wdrażania systemu HACCP w przedsiębiorstwach przetwarzających produkty rolnictwa ekologicznego. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
65-66
Nowe tendencje w wartościowaniu pracy
Zofia Sekuła
W wartościowaniu pracy widoczne są nowe podejścia, w których uwzględnia się potrzebę wiązania wartości pracowników ze strategicznymi celami organizacji. W praktyce coraz częściej znajdują zastosowanie nowatorskie metody ukierunkowane na wartościowanie wiedzy, kompetencji, elastycznych struktur zadań oraz rodzaju podejmowanych decyzji. W artykule omówiono powyższe podejścia oraz metody wartościowania pracy, w tym metodę Haya, firmy Mercer, zakresów decyzyjnych, FOSOLD oraz metodę wartościowania opartą na benchmarkingu i rynkowych przeglądach wynagrodzeń. (abstrakt oryginalny)
2010
7/8
STRONY
67-70
Twój koszyk
×
#
Przedmiot
Cena
Usuń
Całkowita wartość koszyka:
0
zł