O CZASOPIŚMIE
Historia
Tematyka
Indeksowanie
Rada programowa
Lista recenzentów
Redakcja
Kontakt
Wydawca
DLA CZYTELNIKÓW
Prenumerata
Wywiady
Publikacje
Pełne wydania
DLA AUTORÓW
Informacje dla autorów
Proces redakcyjny
Wymogi edycyjne
Etyka publikacji
Zgłoszenie artykułu
Formularze dla autorów
DLA RECENZENTÓW
Zasady recenzji
Formularz recenzji
Recenzja online
|
0
PL
PL - Polski
EN - English
Witaj
Logowanie
|
Rejestracja
TYTUŁ
AUTOR
SŁOWA KLUCZOWE
wyszukaj artykuł
ABSTRAKT ZAWIERA TEKST
NUMER
ROK
STRONY
wyszukaj artykuł
Pobierz
Przegląd Organizacji 2016/10
Publikacje z rocznika
KONKURENCYJNOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW SEKTORA MŚP W POLSCE W ŚWIETLE SAMOOCENY ICH WŁAŚCICIELI I MENEDŻERÓW
Ryszard Borowiecki, Barbara Siuta-Tokarska
W publikacji "Konkurencyjność przedsiębiorstw sektora MŚP w Polsce w świetle samooceny ich właścicieli i menedżerów" w pierwszej części przedstawione zostały w zarysie ramy teoretyczne zagadnienia konkurencyjności przedsiębiorstw. W części drugiej przedstawiono wyniki badań empirycznych wyodrębnionych kapitałowo przedsiębiorstw sektora MŚP według klas ich wielkości oraz rodzajów działalności. Dokonano obliczeń w zakresie podobieństwa uzyskanych struktur, dotyczących wskazanych przez właścicieli/menedżerów stopni konkurencyjności ich przedsiębiorstw. Wyniki badań wskazują na występujące powiązania pomiędzy klasą wielkości przedsiębiorstw a stopniem ich konkurencyjności, bez względu na rodzaj kapitału oraz różnice i podobieństwa pomiędzy podmiotami z kapitałem krajowym i z kapitałem zagranicznym, przy uwzględnieniu rodzajów ich działalności.
2016
10
STRONY
4-12
OCENA INNOWACYJNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE
Jan Brzóska, Justyna Cierkosz
Wzrost innowacyjności polskiej gospodarki jest warunkiem i głównym czynnikiem jej rozwoju. W największym stopniu o jej poziomie decydują innowacje wdrażane w przedsiębiorstwach. W artykule przedstawiono ocenę stanu innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Przedstawiono kontekst międzynarodowy innowacyjności polskiej gospodarki. .Analizowano strukturę rodzajową innowacji wdrażanych przez przedsiębiorstwa różnych sektorów gospodarki. Badania statystyczne uzupełniono o wyniki badań własnych prowadzonych w grupie 150 wybranych średnich przedsiębiorstw.
2016
10
STRONY
12-22
KONKURENCYJNE UWARUNKOWANIA ZARZĄDZANIA ZASOBAMI KADROWYMI W PRZEDSIĘBIORSTWACH W KONTEKŚCIE DOSTĘPU DO RYNKU PRACY
Beata Skowron-Grabowska, Agata Mesjasz-Lech
W pracy zaprezentowano wybrane aspekty zagadnień globalizacyjnych i konkurencyjnych zachodzących na rynkach Unii Europejskiej. Głównym celem pracy jest zaprezentowanie i krótka analiza wybranych programów i projektów unijnych oraz przedstawienie efektów ich wdrożenia w polskich przedsiębiorstwach. Projekty i programy dotyczą przede wszystkim zatrudnienia pracowników w przedsiębiorstwach, czyli aktywizacji zawodowej osób. W ostatniej części pracy dokonano analizy statystycznej dotyczącej dostępu do rynku pracy we wszystkich województwach w Polsce. Analizy tej dokonano w aspekcie zrównoważonego rozwoju przede wszystkim w sensie społecznym. Autorzy przedstawili regiony, które najlepiej prowadzą politykę zrównoważonego rozwoju.
2016
10
STRONY
22-28
DYLEMATY WYBORU STRATEGII ROZWOJOWYCH PRZEDSIĘBIORSTW PRZEMYSŁOWYCH
Krzysztof Janasz
Głównym celem artykułu jest problematyka wyboru strategii rozwojowej i określenie rekomendacji do takiego działania. Strategie odgrywają pierwszoplanową rolę w wytyczaniu kierunków działania i rozwoju przedsiębiorstw przemysłowych. Niezwykle ważnym zadaniem, przed którym stają dzisiejsze przedsiębiorstwa przemysłowe jest racjonalny wybór i zastosowaniu odpowiedniej strategii rozwojowej. Do najważniejszych czynników określających wybór strategii zaliczyć możemy: ekonomiczną strukturę rynku, zachowania konkurencji, technologię przemysłową, zasoby finansowe przedsiębiorstwa.
2016
10
STRONY
29-35
RYZYKO W RELACJACH BIZNESOWYCH PRZEDSIĘBIORSTW PRZEMYSŁOWYCH DZIAŁAJĄCYCH W POLSCE — WYNIKI BADAŃ
Dariusz Nowak
Współcześnie coraz więcej przedsiębiorstw do realizacji własnych celów poszukuje partnerów, którym powierza wykonanie określonych prac. Każdy z nich, do utworzonego związku, wnosi swoje najlepsze cechy i umiejętności, które przybierają charakter kluczowych kompetencji. Współpraca przyczynia się do powstania ryzyka, które może przybierać różny charakter, zasięg czy dotyczyć różnych aspektów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Wychodząc z powyższej problematyki za cel opracowania przyjęto identyfikację zagrożeń, jakie mogą wystąpić w układach biznesowych. Dokonano jego oceny i hierarchizacji, wskazując, które aspekty, z punktu widzenia rodzimych organizacji są najważniejsze. Charakter problemu badawczego przesądził o przyjęciu jako podstawy badań ilościowo-jakościowych, których bazą były wyniki pogłębionego wywiadu przy wykorzystaniu specjalnie skonstruowanego kwestionariusza. Badanie było prowadzone na przełomie maja i czerwca 2015 roku na próbie 216 przedsiębiorstw przemysłowych będących kooperantami biernymi przedsiębiorstwa działającego na rynku zaopatrzenia materiałowo-technicznego.
2016
10
STRONY
36-42
KOOPERENCJA W PERSPEKTYWIE PROCESUALNEJ W ZARZĄDZANIU PRZEDSIĘBIORSTWEM
Zofia Patora-Wysocka
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie koncepcji kooperencji z perspektywy procesualnej w zarządzaniu zmianą. Podejście procesualne (Practice Turn in Management) eksploruje procesy powstawania, zmian i zaniku systemów społecznych z punktu widzenia transformacji rutyn i sposobów odtwarzania codziennych czynności. Kooperencja jest procesem złożonym i dynamicznym. Kluczową rolę w kształtowaniu relacji kooperencyjnych odgrywają uwarunkowania zewnętrze: okazje, zagrożenia, codzienne zdarzenia biznesowe. Wszelkie tego typu okoliczności inicjują działanie. Polega ona albo na automatycznej, albo na refleksyjnej reakcji przedsiębiorstwa. Artykuł składa się z części teoretycznej, gdzie przybliżono perspektywę procesualną w zarządzaniu oraz podjęto próbę odniesienia jej do koncepcji kooperencji. Druga empiryczna części pracy stanowi omówienie studium przypadku, które ilustrujące tezę, że działania spontaniczne mogą być ważnym elementem tworzenia i instytucjonalizacji relacji kooperencyjnych. Zmiany spontaniczne stanowią niedostatecznie rozpoznany obszar w naukach o zarządzaniu. Studium przypadku przeprowadzone w ramach niniejszego artykułu jest zorientowane na wypełnianie tej luki poznawczej.
2016
10
STRONY
43-48
STRATEGICZNE CELE I PRIORYTETY ROZWOJU — UJĘCIE TEORIOPOZNAWCZE
Barbara Piontek
Formułowanie strategicznych celów i priorytetów rozwoju stanowi nieodłączny etap opracowywania strategii rozwojowych. Celem niniejszego artykułu jest pokazanie, że charakter i merytoryczna treść formułowania strategicznych celów i priorytetów rozwoju jest funkcją w przyjętej koncepcji rozwoju. A procedura formułowania takich koncepcji nie jest jednoznacznie określona. Przyjęto następującą hipotezę: warunkiem koniecznym (conditio sine qua non) formułowania strategicznych celów i priorytetów jest osadzenie ich w teorii rozwoju. Dla realizacji przyjętego założenia przyjęto następujące etapy rozważań: refleksja nad podstawowymi kategoriami związanymi z podjętym tematem artykułu, analiza paradygmatów stosowanych w formułowaniu celów i priorytetów rozwoju, omówienie nadrzędnego charakteru koncepcji rozwoju dla formułowania strategicznych celów i priorytetów, wskazania teorii rozwoju dla formułowania strategicznych celów i priorytetów. Z przeprowadzonych w niniejszym artykule rozważań wynikają dwa wnioski: bazą dla formułowana strategicznych celów i priorytetów rozwoju nie mogą być paradygmaty, ale teoria rozwoju, która pozwala w sposób wysoce pewny określić sens ludzkiego istnienia i działania ex ante, wadliwie formułowane, przyjmowane i realizowane strategiczne cele i priorytety są niezwykle kosztowe, jednakże ich wymiar strategiczny sprawia że konsekwencje z nich wynikające ponosić będą przyszłe pokolenia.
2016
10
STRONY
48-55
RESTRUKTURYZACJA PRZEDSIĘBIORSTW A PARADYGMATY EKONOMII
Stanisław Marciniak
W publikacji została podjęta bardzo ważna tematyka związana z procesami restrukturyzacji w gospodarce. Do kluczowych spraw rozważanych w artykule możemy zaliczyć określenie zależności między procesami restrukturyzacyjnymi a paradygmatami ekonomii, zaprezentowanie metod zarządzania możliwych do wykorzystania w procesach restrukturyzacji, zdefiniowanie zasad doboru metod zarządzania dla różnych faz procesu restrukturyzacji w warunkach nowego paradygmatu ekonomii. W opracowaniu została przedstawiona mapa preferencji i hierarchizacji doboru złożonych metod zarządzania w procesach restrukturyzacji w gospodarce. Mapa doboru i hierarchizacji metod oparta jest na dwóch kryteriach przedmiotowości i horyzontu czasu. Metody do niej wybrane zostały z grupy metod klasycznych, często wykorzystywanych w procesach podejmowania decyzji. Przedstawione rozważania są rezultatem analizy literatury przedmiotu i refleksji naukowej.
2016
10
STRONY
56-62
INTENSYWNOŚĆ I EFEKTY TRANSFORMACJI GOSPODARCZEJ
Jarosław Kaczmarek
Przedmiotem badań w artykule jest ocena transformacji gospodarczej. Podmiotowo analiza objęła grupę piętnastu krajów postsocjalistycznych zaliczanych do grupy CEB, EEC oraz SEE. Okres analizy to perspektywa długoterminowa, tj. lata 1990-2014. Postawione pytania o ciągłość, intensywność oraz efekty transformacji wyznaczyły cele badań oraz sformułowanie pytań badawczych, w tym sześciu hipotez dowodzonych empirycznie. Odpowiedzi na postawione pytania badawcze dokonano w ujęciu ocen kwalitatywnych (warstwa teorio-poznawcza, tezy) oraz kwantytatywnych (warstwa empiryczna, hipotezy). W tym ostatnim ujęciu wykorzystano wskaźniki tranzycji. Umożliwiły one ocenę transformacji w dwóch płaszczyznach: ogólnej - procesy liberalizacji i prywatyzacji oraz szczegółowej - zmiany strukturalne w sektorach gospodarki.
2016
10
STRONY
62-71
Dlaczego obecność kobiet w organach decyzyjnych jest potrzebna? Synteza teorii
Maria Aluchna, Anna Krejner-Nowecka
Celem artykułu jest synteza kluczowych teorii, które stanowią główne ramy koncepcyjne dla analizy udziału kobiet w zarządzaniu i nadzorze. Artykuł dostarcza przeglądu takich perspektyw, jak: społeczno-polityczne ujęcie praw człowieka i polityki antydyskryminacyjnej, menedżerskie teorie zarządzania różnorodnością oraz zależności od zasobów, jak również teoria interesariuszy sugerująca zwiększenie odpowiedzialności przedsiębiorstw. Przegląd tych perspektyw umożliwia identyfikację głównych argumentów za zwiększeniem obecności kobiet w organach decyzyjnych spółek.
2016
10
STRONY
72-80
Twój koszyk
×
#
Przedmiot
Cena
Usuń
Całkowita wartość koszyka:
0
zł