O CZASOPIŚMIE
Historia
Tematyka
Indeksowanie
Rada programowa
Lista recenzentów
Redakcja
Kontakt
Wydawca
DLA CZYTELNIKÓW
Prenumerata
Wywiady
Publikacje
Pełne wydania
DLA AUTORÓW
Informacje dla autorów
Proces redakcyjny
Wymogi edycyjne
Etyka publikacji
Zgłoszenie artykułu
Formularze dla autorów
DLA RECENZENTÓW
Zasady recenzji
Formularz recenzji
Recenzja online
|
0
PL
PL - Polski
EN - English
Witaj
Logowanie
|
Rejestracja
TYTUŁ
AUTOR
SŁOWA KLUCZOWE
wyszukaj artykuł
ABSTRAKT ZAWIERA TEKST
NUMER
ROK
STRONY
wyszukaj artykuł
Pobierz
Przegląd Organizacji 2016/11
Publikacje z rocznika
ZARZĄDZANIE PRZEDSIĘWZIĘCIAMI INNOWACYJNYMI — PRZEGLĄD LITERATURY
Ewa Sońta-Drączkowska
W artykule przedstawiono syntezę wniosków z systematycznego przeglądu literatury w obszarze zarządzania przedsięwzięciami innowacyjnymi. Artykuł przyczynia się do zbliżenia dziedziny zarządzania projektami i zarządzania innowacjami oraz zdefiniowania nurtów badawczych, które wyłaniają się na ich styku. Zidentyfikowane badania pogrupowano w 6 bloków tematycznych: 1) Artykuły koncepcyjne, teoretyczne łączące dziedzinę zarządzania innowacjami i zarządzania projektami, 2) Artykuły koncentrujące się na zarządzaniu projektami rozwoju nowych produktów i usług (ang. New Product Development, NPD), 3) Publikacje dotyczące zarządzania portfelem projektów innowacyjnych, 4) Publikacje dotyczące 'miękkich aspektów' zarządzania projektami innowacyjnymi, 5) Publikacje dotyczące zastosowania metodyk adaptacyjnych (zwinnych) w zarządzaniu projektami innowacyjnym, 6) Inne publikacje dotyczące obszarów zarządzania projektami innowacyjnymi, w ramach których wyróżniono trzy podgrupy: zarządzanie ryzykiem i niepewnością, zarządzanie interesariuszami, czynniki sukcesu i najlepsze praktyki w projektach innowacyjnych. W nawiązaniu do wyników przeglądu zaproponowano obszary do dalszych badań.
2016
11
STRONY
5-10
OCENA SKUTECZNOŚCI USŁUG PROINNOWACYJNYCH ŚWIADCZONYCH PRZEZ OŚRODKI INNOWACJI W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM
Zofia Gródek-Szostak
We współczesnej gospodarce procesy rozwojowe w coraz większym zakresie przebiegają w specyficznym układzie powiązań sieciowych, obejmujących przedsiębiorstwa, instytucje badawczo-rozwojowe i pozarządowe oraz administrację publiczną i inicjatywy lokalne. W dobie budowy gospodarki opartej na wiedzy, zmian technologicznych i dynamicznego poszerzania zakresu innowacji na obszary usług, organizacji, marketingu oraz kwestii społecznych, przedsiębiorstwa poszukują nowych rozwiązań, w których ośrodki innowacji i przedsiębiorczości odgrywają kluczową rolę.
2016
11
STRONY
10-15
CECHY INNOWACJI ORAZ ŹRÓDŁA POMYSŁÓW DZIAŁALNOŚCI INNOWACYJNEJ MIKROPRZEDSIĘBIORSTW
Kamil Decyk, Małgorzata Juchniewicz
Celem opracowania było określenie rodzaju i stopnia nowości innowacji wdrażanych w innowacyjnych mikroprzedsiębiorstwach działających na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, a także identyfikacja źródeł pomysłów na innowacyjne rozwiązania w nich występujące. Najbardziej popularne wśród mikropodmiotów były innowacje produktowe i procesowe. Udział innowacji nietechnologicznych był 2-3-krotnie mniejszy niż technologicznych. Zakres terytorialny działalności mikroprzedsiębiorstw, najczęściej regionalny, powodował wprowadzanie innowacyjnych zmian, będących głównie nowościami w skali przedsiębiorstwa. Najważniejszym źródłem pomysłów innowacyjnych były opinie wyrażane przez klientów.
2016
11
STRONY
15-20
ZAŁOŻENIA METODYCZNE DLA DEFINIOWANIA FAZ WDRAŻANIA ZARZĄDZANIA PROCESOWEGO NA PRZYKŁADZIE WYBRANYCH PRZEDSIĘBIORSTW PRZEMYSŁOWYCH
Lech Winiowski
Celem publikacji jest przedstawienie i analiza założeń dla poszczególnych faz wdrażania zarządzania procesowego na podstawie praktyk organizatorskich, stosowanych w wybranych przedsiębiorstwach przemysłowych. Założenia powyższe stanowią kierunkowe, metodyczne wytyczne, którymi kierują się menedżerowie odpowiedzialni za wdrażanie podejścia procesowego do organizacji przedsiębiorstwa. Można je więc uznać za fundamenty budowy organizacji procesowej wpisujące się w filozofię zarządzania, postrzeganą w kontekście formułowania podstawowych założeń dotyczących budowy systemu zarządzania wspierającego efektywną realizację strategii. Przedstawione narzędzia, metody, przykłady zostały opisane na podstawie obserwacji procesów restrukturyzacji prowadzonych w latach 2011-2015 przez duże przedsiębiorstwa przemysłowe, w tym jedną z największych grup kapitałowych w branży chemicznej w Europie. Zidentyfikowane i opisane, w trakcie przeprowadzonych badań, założenia dla wdrażania zarządzania procesowego zostały zweryfikowane (głównie z wykorzystaniem prowadzonych cyklicznie przez okres dwóch lat analiz benchmarkingowych), jako skuteczne z punktu widzenia oczekiwanych korzyści z wdrożenia systemu zarządzania opartego na filozofii procesowej.
2016
11
STRONY
21-27
WPŁYW FUNDUSZY EUROPEJSKICH NA ROZWÓJ TRANSGRANICZNEJ WSPÓŁPRACY MIĘDZYORGANIZACYJNEJ W SEKTORZE PUBLICZNYM I POZARZĄDOWYM NA POGRANICZACH
Joanna Kurowska-Pysz
Celem pracy jest określenie znaczenia funduszy europejskich, przede wszystkim Programu INTERREG VA, jako katalizatora rozwoju współpracy międzyorganizacyjnej w sektorze publicznym i pozarządowym na pograniczach. Realizacja celu pracy wiąże się z weryfikacją hipotezy o możliwym wpływie funduszy europejskich na przeobrażenia współpracy transgranicznej z modelu bilateralnego do modelu sieciowego. W pracy wykorzystano wyniki badań studialnych i empirycznych, przeprowadzonych na grupie 1000 polskich i czeskich samorządów i innych instytucji publicznych oraz 600 organizacji pozarządowych, które działają na terenie pogranicza polsko-czeskiego. Wyniki badań potwierdzają tezę, iż fundusze europejskie wspierające rozwój współpracy transgranicznej wywierają istotny wpływ na relacje międzyorganizacyjne pomiędzy podmiotami z Polski i Czech na obszarze pograniczy. We współpracy transgranicznej dominują partnerstwa jednosektorowe. Jedynym przejawem ewolucji współpracy bilateralnej w międzysektorową lub sieciową jest zapotrzebowanie na rozwój partnerstw pomiędzy samorządami i instytucjami publicznymi a organizacjami pozarządowymi. Nie odnotowano istotnego zainteresowania współpracą z przedsiębiorstwami bądź mediami, co mogłoby rokować na rozwój transgranicznych relacji sieciowych.
2016
11
STRONY
27-35
MIARY PROCESÓW TRANSFORMACJI ORGANIZACJI INFORMATYCZNEJ
Anna Kosieradzka, Cezary Orłowski
Celem artykułu była prezentacja wyników badań procesów transformacji organizacji informatycznych. Autorzy założyli, że badania te będą miały znaczenie dla organizacji pod warunkiem opracowania mierników pozwalających na analizę efektywności i skuteczności tych procesów. Dlatego tez na wstępie artykuły omówiono złożoność procesu transformacji, aby następnie przedstawić propozycje miar oceny efektywności i skuteczności dla tak złożonych procesów. Zaprezentowano model procesów zwinnej transformacji, określając adekwatne zmienne, aby następnie zweryfikować model, stosując mierniki dla procesu transformacji. Okazało się, że po procesie transformacji zmieniają się zarówno grupy mierników, jak i same mierniki w ramach wyodrębnionych grup. Dlatego też przeprowadzony i opisany w artykule proces weryfikacji miał charakter jakościowy. Pozwolił na ocenę poprawności dobranych zmiennych modelu transformacji. Przeprowadzone badania pozwoliły na ocenę przydatności zmiennych opracowanego modelu oraz zróżnicowanych (przed i po procesie) miar do oceny organizacji i badania skuteczności i efektywności procesu zwinnej transformacji. Nie pozwoliły natomiast na ilościowa ocenę procesów i mierników zwinnej transformacji.
2016
11
STRONY
35-41
ANALIZA WYKORZYSTANIA KANAŁÓW KOMUNIKACJI ONLINE W DZIELENIU SIĘ WIEDZĄ PROSUMENTÓW
Ewa Ziemba, Monika Eisenbardt
Kanały komunikacji online coraz częściej są wykorzystywane przez prosumentów i przez przedsiębiorstwa do dzielenia się wiedzą. Prosumenci przekazują swoją wiedzę przedsiębiorstwom oceniając, komentując, proponując ulepszenia produktów lub zmianę sposobu ich działania, bądź projektując nowe produkty. Jednocześnie prosumenci pozyskują wiedzę od przedsiębiorstw. Celami artykułu są identyfikacja i analiza kanałów komunikacji online wykorzystywanych przez prosumentów do dzielenia się wiedzą z przedsiębiorstwami. Przedstawione analizy przeprowadzono na podstawie badania ankietowego zrealizowanego w grupie 388 prosumentów. Wyniki badania pokazują, że do dzielenia się wiedzą z przedsiębiorstwami prosumenci wykorzystują głównie pocztę elektroniczną, portale społecznościowe i strony internetowe przedsiębiorstw. Natomiast najrzadziej w dzieleniu się wiedzą prosumenci korzystają z blogów, aplikacji mobilnych oraz portali współdzielenia plików.
2016
11
STRONY
52-50
IDENTYFIKACJA ZACHOWAŃ NABYWCÓW NA AUKCJACH INTERNETOWYCH TYPU „KUP TERAZ”
Jacek Cypryjański, Aleksandra Grzesiuk, Edyta Rudawska
Podmioty działające na rynku aukcji internetowych w Polsce to głównie małe firmy o bardzo ograniczonych możliwościach pogłębionej analizy wiedzy o zachowaniach nabywców. Jednocześnie rynek, wprawdzie rosnący, nadal jest dość młody bez usystematyzowanych modeli działania organizacji. W takiej sytuacji organizacja prowadząca aukcje online najczęściej podejmuje działania na bieżąco bez szerszej perspektywy strategicznej. Ta bowiem wymagałaby między innymi wiedzy o nabywcach jako istotnego czynnika determinującego decyzje menedżerskie. Problemem badawczym podjętym w niniejszym artykule jest identyfikacja i charakterystyka wybranych zachowań nabywców na aukcjach internetowych, które docelowo stanowić będą element modelu zarządzania organizacją w kanale dystrybucji aukcji online. Badania odnoszą się do aukcji typu "kup teraz" (buy-it-now). Przyjętą metodą badawczą jest studium przypadku. Omówiono wybrane zachowania nabywców online na aukcjach prowadzonych przez firmę OT za pośrednictwem portalu Allegro. Docelowo autorzy zmierzają do wypracowania modelu optymalizacji portfela aukcji online. Z przedstawionej analizy wynika, że transakcje mają znamiona sezonowych, tak w przekroju dni tygodnia, jak i godzin dokonywania zakupów. Istnieje także zależność pomiędzy wartością transakcji a skłonnością nabywcy do wyboru droższych opcji dostawy. Wykazano istotną statystycznie zależność pomiędzy doświadczeniem nabywców na aukcjach online a wybieraną formą dostawy. Nie zaobserwowano natomiast różnic w zachowaniach kobiet i mężczyzn odnośnie do wyboru formy dostawy. Przedstawione studium przypadku może stanowić podstawę decyzji operacyjnych dla organizacji działających na rynku aukcji online w kategorii produktów szybkozbywalnych, a docelowo autorzy zmierzają do stworzenia modelu biznesowego dla organizacji w kanale sprzedaży aukcji online.
2016
11
STRONY
50-57
MOBILNOŚĆ W ROZWOJU MARKETINGU ELEKTRONICZNEGO W OPINII STUDENTÓW UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
Witold Chmielarz, Marek Zborowski
Zasadniczym celem niniejszego artykułu jest specyfikacja zastosowania mechanizmów marketingowych w przestrzeni internetowej. Aby zrealizować powyższy cel przeprowadzono badania ograniczone do wybranej grupy użytkowników indywidualnych - studentów Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy przedstawiono charakterystykę wykorzystania przez nich narzędzi marketingowych oraz ich opinie na temat przydatności tych narzędzi w szeroko pojętym e-commerce. Przeprowadzono dyskusję otrzymanych wyników oraz wyciągnięto z nich wnioski.
2016
11
STRONY
58-65
METODA ZDARZEŃ KRYTYCZNYCH W LOGISTYCE
Marta Kadłubek
Identyfikacja i analiza elementów logistycznej obsługi klienta dokonana poprzez zastosowanie metody zdarzeń krytycznych CIT, bazującej na analizie opisów zdarzeń krytycznych, stanowi cel główny niniejszego artykułu. Elementy skategoryzowane w 22 obszarach obsługi logistycznej i pogrupowane w 5 zespołach tematycznych, wynikały z satysfakcjonujących i niesatysfakcjonujących doświadczeń klientów z obsługą logistyczną, oferowaną przez badane przedsiębiorstwa transportu samochodowego ładunków województwa śląskiego. Najważniejsze sklasyfikowane kategorie obsługi logistycznej były wyznacznikami dostępności i jakości usług, infrastruktury, taboru, obsługi posprzedażnej oraz doradztwa logistycznego, oferowanych klientom przez badane jednostki gospodarcze.
2016
11
STRONY
66-73
Twój koszyk
×
#
Przedmiot
Cena
Usuń
Całkowita wartość koszyka:
0
zł