O CZASOPIŚMIE
Historia
Tematyka
Indeksowanie
Rada programowa
Lista recenzentów
Redakcja
Kontakt
Wydawca
DLA CZYTELNIKÓW
Prenumerata
Wywiady
Publikacje
Pełne wydania
DLA AUTORÓW
Informacje dla autorów
Proces redakcyjny
Wymogi edycyjne
Etyka publikacji
Zgłoszenie artykułu
Formularze dla autorów
DLA RECENZENTÓW
Zasady recenzji
Formularz recenzji
Recenzja online
|
0
PL
PL - Polski
EN - English
Witaj
Logowanie
|
Rejestracja
TYTUŁ
AUTOR
SŁOWA KLUCZOWE
wyszukaj artykuł
ABSTRAKT ZAWIERA TEKST
NUMER
ROK
STRONY
wyszukaj artykuł
Pobierz
Przegląd Organizacji 2016/3
Publikacje z rocznika
MIĘDZY TRADYCYJNĄ A NOWOCZESNĄ ANALIZĄ STRATEGICZNĄ
Andrzej Kaleta
Ewolucji współczesnego zarządzania strategicznego nie towarzyszą równoległe głębokie zmiany w analizie strategicznej. Wciąż oczekuje się, że dostarczy ona wiedzy kompleksowej, dogłębnej, a co więcej wybiegającej w przyszłość. Dziś powyższe założenia stają się niemożliwe do spełnienia. Konieczne są głębokie zmiany w podejściu do analizy strategicznej gwarantującej aktualność pozyskiwanych informacji, akceptującej selektywność wiedzy i intuicję jako metodę wnioskowania.
2016
3
STRONY
4-9
ŹRÓDŁA I NARZĘDZIA ROZWOJU SYSTEMU INFORMACYJNEGO TWÓRCZOŚCI ORGANIZACYJNEJ
Celina M. Olszak, Jerzy Kisielnicki, Mariusz Bratnicki
Celem niniejszego opracowania jest zidentyfikowanie najważniejszych źródeł oraz narzędzi rozwoju systemu informacyjnego twórczości organizacyjnej. Aby zrealizować tak sformułowany cel badawczy, strukturę opracowania zorganizowano w następujący sposób. W pierwszej kolejności, opisano twórczość organizacyjną jako nowy kierunek zarządzania organizacją. Następnie podjęto próbę zdefiniowania istoty systemu informacyjnego twórczości organizacyjnej. Omówiono najważniejsze elementy tworzące taki system, tj.: (1) podmioty biorące udział w generowaniu nowych i użytecznych idei, (2) zasoby informacyjne i zasoby wiedzy niezbędne do rozwoju twórczości organizacyjnej, (3) narzędzia ICT w procesach transformacji informacji i wiedzy oraz (4) relacje zachodzące miedzy poszczególnymi elementami systemu informacyjnego twórczości organizacyjnej. W podsumowaniu niniejszego opracowania zawarto najważniejsze konkluzje płynące z badań oraz wskazano dalsze kierunki prac w tym zakresie.
2016
3
STRONY
9-16
KONKURENCYJNOŚĆ ― KLUCZOWE CZYNNIKI SUKCESU PRZEDSIĘBIORSTW XXI W.
Eulalia Skawińska, Romuald I. Zalewski
Celem pracy jest analiza stanu wiedzy dotyczącej kluczowych czynników sukcesu (KCS) konkurencyjności przedsiębiorstw i przedstawienie teoretycznego, autorskiego modelu dla polskich przedsiębiorstw przyszłości. Pierwsza część rozdziału zawiera analizę literatury na temat cech charakterystycznych celów organizacji i KCS oraz wzajemnego ich związku. Przedstawiono typologie źródeł tych czynników występujące w literaturze. W drugiej części zaprezentowano metody badania KCS i ich ewolucję. W ostatniej części określono wyzwania jakie pojawią się w trzeciej dekadzie XXI w. dla polskich organizacji gospodarczych i zbudowano teoretyczny model KCS przedsiębiorstw przyszłości, uwzględniający wspomniane wyzwania. Zawiera on cztery obszary (kapitały) źródeł KCS (technologiczny, finansowy, intelektualny, kulturowy) otaczające trzy wymiary wzrostu KCS
2016
3
STRONY
16-25
KONSEKWENCJE GLOBALNEGO KRYZYSU FINANSOWEGO DLA KONKURENCYJNOŚCI MIĘDZYNARODOWEJ EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ
Wojciech Kosiedowski
Jednym z czynników decydujących o przyszłości integrującej się Europy jest poprawa konkurencyjności międzynarodowej Unii Europejskiej jako całości oraz wchodzących w jej skład gospodarek krajowych. Czynnik ten bardzo zyskał na znaczeniu w związku z konsekwencjami globalnego kryzysu finansowego. Problemem szczególnie istotnym jest poprawa konkurencyjności Europy Środkowo - Wschodniej, stanowiącej najsłabszą część UE. W niniejszym rozdziale zostały przedstawione wyniki analizy porównawczej zmian, jakie pod wpływem wspomnianego kryzysu zaszły w EŚW w zakresie działania dwóch podstawowych czynników decydujących o konkurencyjności międzynarodowej: stopniu wykorzystania kapitału ludzkiego i dynamice wzrostu gospodarczego. Stwierdzono, że dalsze, mozolne budowanie konkurencyjności UE wymaga pogłębienia jej spójności społecznej i gospodarczej, a w ramach tego przyspieszenia procesu konwergencji.
2016
3
STRONY
25-33
Informacja w kształtowaniu procesu innowacji produktu
Piotr Bartkowiak, Ireneusz P. Rutkowski
Prowadzone dotychczas badania wskazują pozytywną korelację pomiędzy stopniem wykorzystania informacji pochodzącej z badań marketingowych, a innymi miernikami obrazującymi powodzenie nowego produktu. W zakresie prac zespołów projektowych niezbędne są także dane i informacje, które istotnie determinują powodzenie nowego produktu. Wykorzystywane technologie informacyjne powinny generować osiem kluczowych rodzajów informacji niezbędnych we wspomaganiu decyzyjnym procesu rozwoju nowego produktu: strategiczne, finansowe, zarządzania projektem, techniczne, dotyczące odbiorcy i jego potrzeb oraz konkurencji i regulacji prawnych. Taki zbiór informacji odpowiada grupom informacji, niezbędnych w procesie formułowania strategicznego planu marketingowego.
2016
3
STRONY
34-42
REAKTYWNE PODEJŚCIE DO ANALIZY PRZYCZYN NIESPÓJNOŚCI PROCESÓW BIZNESOWYCH
Arkadiusz Jurczuk
Celem opracowania jest konceptualizacja i operacjonalizacja koncepcji reaktywnego podejścia do identyfikacji przyczyn niespójności procesów. W opracowaniu wskazano istotę i rolę analizy przyczyn w doskonaleniu procesów organizacji znajdujących się w fazie inicjatyw procesowych. Przedstawiona koncepcja odwołuje się do doskonalenia procesów organizacji z wykorzystaniem modeli dojrzałości. W części empirycznej opracowania zaprezentowano wyniki wykorzystania przedmiotowego podejścia do identyfikacji i klasyfikacji przyczyn źródłowych niespójności procesu. Celem badania była weryfikacja zaproponowanego podejścia i wskazanie przyczyn niespójności na przykładzie rzeczywistego procesu przedsiębiorstwa. Uzyskane wyniki potwierdziły użyteczność metody i wykazały, że zdecydowana większość przyczyn związana jest z organizacją pracy oraz nieadekwatnymi kompetencjami pracowników z zakresu zarządzania procesami i projektami.
2016
3
STRONY
42-48
POSZUKIWANIE NOWEGO PARADYGMATU PUBLICZNEGO ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
Janusz Zawiła-Niedźwiecki, Marek Kisilowski
Artykuł jest refleksją naukową na tle projektu opracowania krajowej metodyki oceny ryzyka w publicznym zarządzaniu kryzysowym, w swej istocie metodyczno-wdrożeniowego, w toku którego w wyniku konfrontacji podejść trzech ośrodków naukowych o zasadniczo odmiennym umocowaniu w dziedzinach i dyscyplinach naukowych, uzgodniono rozwiązanie w pewnym stopniu kompromisowe, w pewnym zaś synergiczne. Projekt zaowocował szeregiem publikacji naukowych, ale przede wszystkim ważnymi obserwacjami, które powinny wzbogacić teorię logistyki społecznej oraz przemodelować teorię publicznego zarządzania kryzysowego. Najważniejszymi konkluzjami naukowymi są: (a) wskazanie dyscypliny nauk o zarządzaniu jako platformy normalizującej multidyscyplinarne podejście do logistyki społecznej, (b) wskazanie kierunków dalszych badań oraz (c) propozycja "otwartej" metodyki zarządzania ryzykiem w zarządzaniu kryzysowym państwa.
2016
3
STRONY
49-56
Współczesne oblicza zarządzania publicznego
Barbara Kożuch, Antoni Kożuch, Katarzyna Sienkiewicz-Małyjurek
Współczesne oblicza zarządzania publicznego i odpowiadające im modele wskazują na złożoność teoretycznych podstaw i praktyk organizacyjnych analizowanych pod kątem głównych zmian w zarządzaniu, rozumieniu specyfiki efektywności organizacyjnej jednostek sektora publicznego, ukierunkowania na zrównoważony rozwój oraz upodmiotowienie społeczeństwa, a także możliwości doboru instrumentów zarządzania. Na tym tle zaproponowano wyodrębnienie modelu zintegrowanego zarządzania publicznego. Model ten posiada cechy wynikające z istoty prowadzenia spraw publicznych w demokratycznych systemach, uwzględnia uwarunkowania finansowania wysokiej jakości usług publicznych, a także obejmuje otwartość na ludzi: obywateli, podatników, przedsiębiorców, klientów i innych grup społecznych. Główne elementy tego modelu tworzą trzy perspektywy zarządzania, takie jak administracyjna, rynkowa i relacyjna oraz odpowiadające im cechy zarządzania publicznego.
2016
3
STRONY
56-63
Strategie zrównoważonego rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w Portugalii i Polsce
Nelson Duarte, Francisco Diniz, Matylda Bojar
W niniejszym artykule zostały omówione trzy perspektywy zrównoważonego rozwoju z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw, działających w przemyśle i budownictwie. Badania przeprowadzono w Portugalii (w regionie Tâmega e Sousa) oraz w Polsce (w województwie lubelskim). Próba badawcza składała się z 311 polskich i 283 portugalskich przedsiębiorstw. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że istnieje związek pomiędzy zrównoważonym rozwojem a wiekiem przedsiębiorstwa oraz zrównoważonym rozwojem a wielkością firmy. Starsze i większe firmy wykazują tendencję do przyjmowania większej liczby zrównoważonych strategii. Badania pokazały, że w obu krajach perspektywa ekonomiczna miała najistotniejsze znaczenie. W Portugalii perspektywa społeczna znalazła się na drugim miejscu, podczas gdy w Polsce drugą perspektywą co do ważności była perspektywa środowiskowa. Wyniki badań pokazują również, że dla wszystkich zmiennych istnieją statystycznie istotne różnice pomiędzy firmami portugalskimi i polskimi, co oznacza, że firmy przyjmują różne strategie, jeśli chodzi o perspektywę ekonomiczną, społeczną czy też środowiskową.
2016
3
STRONY
63-70
„PRZEGLĄD ORGANIZACJI” ― WCZORAJ I DZIŚ. ROLA CZASOPISMA W ROZWOJU NAUK O ZARZĄDZANIU. CZ. 1
Eryk Głodziński
W artykule postawiono tezę, że "Przegląd Organizacji", jako czasopismo naukowe wydawane od dziewięćdziesięciu lat, był jednym z ważnych narzędzi, które umożliwiły postęp zarządzania w Polsce, zarówno na polu naukowym, jak i praktyki gospodarczej. Celami opracowania były przedstawienie ewolucji periodyku pod względem prezentowanych treści oraz domeny działania, jak również określenie jego znaczenia w rozwoju zarządzania. Opracowanie zostało podzielone na dwa artykuły (części). W pierwszym dokonano analizy funkcjonowania czasopisma w latach 1926 - 1989. Wskazano, że w badanym okresie periodyk był przede wszystkim forum upowszechniania naukowej organizacji wśród kadr kierowniczych i miejscem rozwiązywania problemów o charakterze empirycznym. Drugi artykuł obejmuje analizę funkcjonowania czasopisma w latach 1990 - 2016. W tym czasie periodyk stał się przede wszystkim narzędziem naukowej dyskusji, źródłem inspiracji dla badaczy oraz wiedzy dla studentów.
2016
3
STRONY
70-76
Twój koszyk
×
#
Przedmiot
Cena
Usuń
Całkowita wartość koszyka:
0
zł