O CZASOPIŚMIE
Historia
Tematyka
Indeksowanie
Rada programowa
Lista recenzentów
Redakcja
Kontakt
Wydawca
DLA CZYTELNIKÓW
Prenumerata
Wywiady
Publikacje
Pełne wydania
DLA AUTORÓW
Informacje dla autorów
Proces redakcyjny
Wymogi edycyjne
Etyka publikacji
Zgłoszenie artykułu
Formularze dla autorów
DLA RECENZENTÓW
Zasady recenzji
Formularz recenzji
Recenzja online
|
0
PL
PL - Polski
EN - English
Witaj
Logowanie
|
Rejestracja
TYTUŁ
AUTOR
SŁOWA KLUCZOWE
wyszukaj artykuł
ABSTRAKT ZAWIERA TEKST
NUMER
ROK
STRONY
wyszukaj artykuł
Pobierz
Przegląd Organizacji 2018/1
Publikacje z rocznika
Wsparcie internacjonalizacji jako oś integrująca polityki innowacyjności i przedsiębiorczości. Część II — Perspektywa technologicznych startupów
Katarzyna Bitka, Paweł Pietrasieński, Wojciech Rokosz
W gospodarce globalnej opartej na wiedzy najszybciej rozwijające się startupy są jednocześnie najbardziej innowacyjne i zinternacjonalizowane. Autorzy stawiają hipotezę, iż koncentrowanie publicznego wsparcia na przedsiębiorstwach o wysokim potencjale wzrostu (startupach) jest elementem integrującym kluczowe polityki w obszarze badań, innowacji, przedsiębiorczości i internacjonalizacji. W celu weryfikacji hipotezy przeprowadzono analizę z trzech perspektyw badawczych: narodowych systemów innowacyjnych w krajach UE i organizacji pomostowych w Dolinie Krzemowej (Część I opublikowana w „Przeglądzie Organizacji” 2017, Nr 12, s. 5–14) oraz innowacyjnych startupów z Polski wchodzących na rynek USA poprzez Zatokę San Francisco. Grupa badawcza firm przebadana została w Polsce i w Dolinie Krzemowej, a głównym celem badania było określenie, w jaki sposób projektować systemy wsparcia internacjonalizacji, innowacyjności i przedsiębiorczości, tak aby w jak największym stopniu odpowiadały one na potrzeby startupów o największym potencjale wzrostu. W większości badanych przypadków firmy korzystały z zaawansowanego wsparcia internacjonalizacji (Polski Most Krzemowy, Go Global), co przyczyniło się do zwiększenia stopnia ich innowacyjności, w tym w szczególności usprawnień związanych z oferowanym produktem oraz modyfikacjami strategii marketingowej. Z perspektywy przedsiębiorstw polityka wsparcia startupów powinna integrować programy związane z internacjonalizacją oraz innowacyjnością. Wyniki badania stanowią rekomendację dla kreatorów polityki wsparcia scaleupów o większe zintegrowanie instrumentów aktywizowania internacjonalizacji z polityką wspierania innowacyjności, w tym wzmocnienia obecności rządowych Organizacji Pomostowych w światowych hubach technologicznych.
2018
1
STRONY
7-14
STRATEGIE INNOWACJI A ZDOLNOŚCI DYNAMICZNE — WYNIKI BADAŃ
Paweł Mielcarek
W warunkach turbulentnego i nieciągłego otoczenia jedną z możliwości przetrwania organizacji jest tworzenie innowacji w oparciu o rozwój zdolności dynamicznych pozwalających na adaptację do zmian zachodzących w otoczeniu. Celem niniejszego artykułu jest zbadanie i przedstawienie zależności między wariantem stosowanej strategii innowacji a konfiguracją kompetencji składających się na zdolności dynamiczne polskich przedsiębiorstw przemysłowych. Na potrzeby realizacji celu głównego wydzielono osiem wariantów strategii innowacji. Następnie na podstawie przeglądu literatury wskazano dziewięć zdolności dynamicznych. W rezultacie możliwe było przedstawienie zależności między wybranymi wariantami strategii innowacji, konfiguracją zdolności dynamicznych oraz liczbą opracowanych innowacji. Analizę przeprowadzono na próbie 92 podmiotów średniej i dużej wielkości, zaliczanych do grupy polskich przedsiębiorstw przemysłowych.
2018
1
STRONY
14-21
KONCEPCJA MODELU METASYSTEMU JAKO KIERUNEK ROZWOJU TEORII SYSTEMÓW ZARZĄDZANIA
Grzegorz Gliszczyński, Leszek Panasiewicz
Celem artykułu jest zaproponowanie modelu metasystemu, jako koncepcji rozszerzającej perspektywę poznawczą w definiowaniu systemów zarządzania, integrującej charakterystyki systemów, kontekst i ośrodki kreujące te systemy. Zastosowane rozwiązanie polega na wzbogaceniu modelu systemu zarządzania o rezultaty spojrzenia nań z perspektywy paradygmatu interpretatywnego. Proponowana koncepcja stanowi krok w kierunku integracji koncepcji systemów zarządzania oraz rozwinięcia nowych metod ich diagnostyki dzięki uwzględnieniu roli projektantów i użytkowników systemu oraz ich wiedzy i doświadczenia.
2018
1
STRONY
21-29
WSPARCIE IDENTYFIKACJI PROCESÓW WYMAGAJĄCYCH POPRAWY W PRZEDSIĘBIORSTWIE
Aneta Napieraj, Edyta Brzychczy, Marta Sukiennik
W artykule przedstawiono możliwość wsparcia identyfikacji procesów wymagających poprawy w organizacji z wykorzystaniem wybranych technik eksploracji procesów. Scharakteryzowano istotę reengineeringu procesów w organizacji oraz podstawowe zadania eksploracji procesów. Następnie omówiono wybrane sposoby identyfikacji procesów wymagających przeprojektowania w celu optymalizacji toku pracy i produktywności organizacji. W pracy zaprezentowano przykład analizy procesu obsługi zgłoszeń w firmie motoryzacyjnej. Dla zbioru danych obejmującego 6242 zdarzenia w 1396 sprawach realizowanych w wybranym oddziale zbudowano model procesu oraz dokonano identyfikacji problematycznych miejsc w procesie z wykorzystaniem programu ProM. W wyniku badań stwierdzono, iż najdłuższy czas oczekiwania w procesie dotyczy czynności In Progress (84 dni), przy średnim czasie realizacji sprawy 5,87 miesięcy. Analizowany proces charakteryzuje się również dużą zmiennością, co może mieć istotne znaczenie dla dalszych decyzji w zakresie konieczności jego usprawnienia.
2018
1
STRONY
29-35
ZRÓŻNICOWANIE STRUKTUR ORGANIZACYJNYCH W USŁUGACH I PRZEMYŚLE
Aleksander Lotko, Łukasz Wójtowicz
Celem artykułu było sprawdzenie, czy kryteria astońskie, powszechnie wykorzystywane do opisywania struktur organizacyjnych, przyjmują różne wartości w organizacjach usługowych i przemysłowych. Zbadano, czy sektor, w którym funkcjonuje organizacja jest czynnikiem różnicującym te kryteria. Analizowano 5 wymiarów opisujących strukturę organizacyjną: konfigurację, centralizację, specjalizację, standaryzację i formalizację. Do zbadania istotności zróżnicowania wykorzystano test U Manna-Whitneya. Dodatkowo przeprowadzono analizę dyskryminacyjną w celu rozstrzygnięcia, które zmienne w najlepszy sposób rozróżniają dwie grupy badanych organizacji. Implikacją przeprowadzonej analizy jest wykazanie zróżnicowania pomiędzy strukturami organizacyjnymi w różnych sektorach gospodarki. Wkładem autorów są zastosowanie modelu kryteriów astońskich do badania zróżnicowania między strukturami organizacyjnymi w różnych sektorach gospodarki oraz uzyskane wyniki.
2018
1
STRONY
36-44
BUDOWANIE RELACJI PRZEDSIĘBIORSTWA HANDLU DETALICZNEGO Z KLIENTAMI W OBLICZU ZMIAN DEMOGRAFICZNYCH
Katarzyna Bilińska-Reformat, Anna Dewalska-Opitek
Przedsiębiorstwa sektora handlu detalicznego funkcjonują w warunkach nasilającej się konkurencji. W związku z tym niezbędne staje się zarządzanie relacjami z klientami. Obecnie dwie grupy klientów nabierają szczególnego znaczenia dla detalistów, a mianowicie: seniorzy oraz młode pokolenia "Y" i "Z". W artykule opisano starszych i młodych konsumentów, zidentyfikowano też działania przedsiębiorstw handlowych w zakresie zarządzania relacjami z każdym z tych segmentów w oparciu o krytyczną analizę literatury przedmiotu, analizę dokumentów handlowych dostępnych online, analizę zawartości stron internetowych oraz zawartości kampanii promocyjnych. Badania pozwoliły na prezentację wybranych przykładów (dobrych praktyk) w zakresie zarządzania relacjami przez wybrane przedsiębiorstwa handlowe w odniesieniu do pokolenia tzw. "silver generation" oraz pokolenia "Y" i "Z". Zidentyfikowane zostały także przyszłe obszary badań nad relacjami z klientami detalicznymi.
2018
1
STRONY
44-50
KLIENT W CYFROWYM ŚWIECIE — DOŚWIADCZENIA NIEMIECKIEJ BRANŻY UBEZPIECZENIOWEJ
Judyta Przyłuska-Schmitt
Celem artykułu jest określenie wpływu digitalizacji branży ubezpieczeniowej na zadowolenie klientów. A dokładniej, w jaki sposób proces zmian, spowodowany potrzebą wzmocnienia użyteczności technologii cyfrowej, wpływa na działalność niemieckiego sektora ubezpieczeniowego w budowaniu nowej jakości relacji z klientem. Artykuł opiera się na analizie literatury przedmiotu i zagadnień dotyczących koncepcji budowania relacji z klientem w sieci. Efekty procesu zmian zachodzących na rynku pod wpływem rozwoju i wykorzystania nowych technologii odczuwają wszyscy uczestnicy życia gospodarczego, a zwłaszcza branża ubezpieczeniowa, która jest szczególnie predystynowana w tym zakresie. Dzięki wykorzystaniu Big Data i metody Net Promoter Score ubezpieczyciele mogą w sposób efektywny oferować wartość dodaną swoim klientom oraz dbać o własną markę i lojalność klienta. Przedstawione w artykule treści podkreślają zarówno nowe możliwości wykorzystania w branży ubezpieczeniowej nowoczesnych technologii do budowania nowych jakości interakcji z klientem, jak też wskazują potrzebę dostosowania się do rzeczywistości podyktowanej oczekiwaniami społeczeństwa informacyjnego.
2018
1
STRONY
51-58
REALIZACJA DZIAŁAŃ SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNYCH: ZASADY I STUDIUM PRZYPADKU
Marcin Jakubiec, Anna Jakubczak
Artykuł stanowi teoretyczno-poznawczą charakterystykę zasad realizacji koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (Corporate Social Responsibility) i zilustrowanie ich przykładem udanego zastosowania w praktyce. Posługując się metodą krytycznej analizy literatury, odniesiono się do idei tej koncepcji, jak również poziomów zaangażowania społecznego przedsiębiorstwa, wybranych instrumentów pomiaru realizacji tej koncepcji oraz korzyści z jej stosowania dla przedsiębiorstwa, a także dla społeczności lokalnej. Dalszą część artykułu stanowi analiza przypadku, firmy z sektora paliwowego, która od wielu lat realizuje założenia koncepcji CSR. Opisując i analizując istotę społecznej odpowiedzialności dla tego przedsiębiorstwa wskazano jej ważność w strategii jego działania. Rynek paliwowy jest szczególnym rynkiem, gdzie możliwości konkurowania ceną czy jakością produktu oraz obsługi klienta są mocno ograniczone. Stąd stawia się na budowanie wizerunku firmy. Budowanie tego wizerunku odbywa się między innymi przez inicjatywy społecznie odpowiedzialne. Dalej w artykule opisano cztery wybrane inicjatywy podejmowane przez analizowane przedsiębiorstwo, budujące wartość jego marki, lojalność klientów i konkurencyjną pozycję na rynku.
2018
1
STRONY
58-63
Twój koszyk
×
#
Przedmiot
Cena
Usuń
Całkowita wartość koszyka:
0
zł