O CZASOPIŚMIE
Historia
Tematyka
Indeksowanie
Rada programowa
Lista recenzentów
Redakcja
Kontakt
Wydawca
DLA CZYTELNIKÓW
Prenumerata
Wywiady
Publikacje
Pełne wydania
DLA AUTORÓW
Informacje dla autorów
Proces redakcyjny
Wymogi edycyjne
Etyka publikacji
Zgłoszenie artykułu
Formularze dla autorów
DLA RECENZENTÓW
Zasady recenzji
Formularz recenzji
Recenzja online
|
0
PL
PL - Polski
EN - English
Witaj
Logowanie
|
Rejestracja
TYTUŁ
AUTOR
SŁOWA KLUCZOWE
wyszukaj artykuł
ABSTRAKT ZAWIERA TEKST
NUMER
ROK
STRONY
wyszukaj artykuł
Pobierz
Przegląd Organizacji 2019/12
Publikacje z rocznika
Teoretyczne podstawy pomiaru zdolności dynamicznych. Podejście multilogiczne
Katarzyna Bratnicka-Myśliwiec, Wojciech Dyduch, Mariusz Bratnicki
Celem artykułu jest analiza konstrukcji zdolności dynamicznych i niektórych jej konceptualizacji, zidentyfikowanie relacji między kluczowymi elementami zdolności dynamicznych. Zidentyfikowany zestaw procesów, elementów i zmiennych związanych ze zdolnościami dynamicznymi jest punktem wyjścia do próby operacjonalizacji niektórych obszarów konstruktu. Logikę rozumowania oparto na koncepcji Teece (2007), która identyfikuje następujące elementy zdolności dynamicznych: orientację przedsiębiorczą (odnoszącą się do wyczuwania szans), tworzenia wartości (na podstawie wykorzystania szans lub ich realizacji, przekształcania, wykonywania oraz synergii interesariuszy) oraz rekonfiguracji zasobów jako rdzennych zdolności dynamicznych. Wskazano również pewne teoretyczne elementy, które warto w przyszłości poddać operacjonalizacji, takie jak oburęczność organizacyjną lub pomiar działalności w ujęciu dynamicznym (dynamic performance).
2019
12
STRONY
4-13
Restrukturyzacja cyfrowych modeli biznesu – próba konceptualizacji
Marek Jabłoński
Artykuł przedstawia problematykę kluczowych aspektów restrukturyzacji labilnych cyfrowych modeli biznesu przez ich serwicyzację, socjalizację i kreowanie wartości strategicznej poprzez wykorzystanie cech cyfrowych modeli biznesu. Serwicyzacja oparta na założeniach systemów produktowo-usługowych jest stymulatorem efektywności modeli biznesu. Cyfrowe modele biznesu ze względu na dynamiczny postęp technologiczny i zmieniające się potrzeby klientów stają się labilne. Ich chwiejność powoduje, że muszą one znajdować się w permanentnym procesie restrukturyzacji. Proponowany model restrukturyzacji cyfrowych modeli biznesu oparto na triadzie trzech kluczowych komponentów, a mianowicie: serwicyzacji, socjalizacji oraz wartości strategicznej modeli biznesu. Zapewnienie równowagi między tymi elementami może doprowadzić do osiągnięcia sukcesu przedsiębiorstw działających w gospodarce cyfrowej. Celem artykułu jest wskazanie nowego podejścia do kształtowania modelu restrukturyzacji cyfrowych modeli biznesu.
2019
12
STRONY
13-21
Wykorzystanie pojęcia granica w organizacjach – identyfikacja obszarów badawczych
Dorota Jendza, Piotr Wróbel
Celem artykułu jest identyfikacja dotychczasowej skali i zakresu zastosowania pojęcia granicy w badaniach organizacji oraz określenie możliwości, które zapewnia wykorzystanie kategorii granicy do lepszego zrozumienia, jak funkcjonują organizacje. W badaniach dotyczących organizacji kategoria granicy występuje w różnych kontekstach i obszarach badawczych. Granice w literaturze z zakresu zarządzania są traktowane jako zewnętrzne i wewnętrzne granice organizacji. W badaniach analizowane są granice o różnym charakterze: fizycznym, społecznym i mentalnym. Przedmiotem zainteresowania badaczy są działania podejmowane na granicy organizacji z otoczeniem, tzw. praca na pograniczu. W ramach badań organizacji wirtualnych i sieciowych pojawia się koncepcja organizacji bez granic. Psychologowie organizacji analizują funkcjonowanie granic intrapersonalnych, interpersonalnych oraz zespołowych.Granice mają dwoistą naturę – z jednej strony zapewniają stabilność i bezpieczeństwo, a z drugiej – współpracę i rozwój. Wykorzystanie różnych znaczeń granicy umożliwia przyjęcie nowej perspektywy analizy wielu problemów występujących w organizacjach oraz w relacjach organizacja – otoczenie. Jest to szczególnie cenne w badaniach interdyscyplinarnych, w szczególności w paradygmacie interpretatywnym.
2019
12
STRONY
21-27
Intuicyjne rozwiązywanie problemów decyzyjnych z wykorzystaniem teorii systemów szarych
Marcin Nowak, Arkadiusz Borowiec
Proces podejmowania decyzji stanowi jedno z podstawowych zagadnień teoretycznych w naukach o zarządzaniu. W ostatnich latach szczególną wagę nadaje się analizie wykorzystania intuicji w tym procesie. Wiele znanych metod podejmowania decyzji staje się mało użyteczna w przypadku dużej niepewności informacyjnej egzemplifikowanej trzema cechami: małą ilością informacji, niekompletnością informacji oraz występowaniem informacji obarczonych błędami, wynikającymi z subiektywizmu ocen decydentów. Niniejszy artykuł stanowić ma odpowiedź na zdiagnozowaną niszę. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania Grey Decision-Making Models we wspieraniu decydentów w procesie wydawania decyzji intuicyjnych. W artykule przedstawiono autorski model klastrowo-decyzyjny umożliwiający m.in. uwzględnienie w procesie decyzyjnym subiektywnych i niekompletnych informacji, które mogą zostać wyrażone za pomocą skali lingwistycznej. Model ten może znaleźć zastosowanie w rozwiązywaniu szeregu problemów zarządczych obarczonych wysokim poziomem niepewności. W pierwszej części artykułu przedstawiono podstawy teorii systemów szarych. W drugiej części zaprezentowano formalny model matematyczny autorskiego szarego modelu decyzyjnego. W trzeciej części przedstawiono działanie opracowanego modelu decyzyjnego na przykładzie wyboru normatywnej strategii marketingowej w przykładowym przedsiębiorstwie.
2019
12
STRONY
28-35
Od zachowań nawykowych do kompulsywnych. 360 stopni wokół smartfonu wśród pokolenia Y – badania empiryczne
Liwia Delińska, Sylwia Badowska
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących zachowań konsumentów i wykorzystania produktów mobilnych. Problem naukowy dotyczy określenia w populacji młodych konsumentów skłonności do uzależnienia od produktu technologicznego? Celem badania jest identyfikacja wśród przedstawicieli pokolenia Y tendencji do wykazywania zachowań nawykowych i/lub kompulsywnych na przykładzie smartfona. Badanie zostało przeprowadzone w 2017 roku za pomocą metody PAPI wśród konsumentów w wieku 19–24 lata. Zaproponowano autorską skalę konsumenckiej skłonności do fonoholizmu (KSF). Wyniki sugerują, że smartfon został włączony do 360-dniowej codziennej aktywności młodych konsumentów. Niektórzy przedstawiciele pokolenia Y wykazują zachowania nawykowe względem smartfonów, zaś znaczna liczba badanych przejawia tendencję do zachowań niepożądanych, w tym kompulsywnych ze względu na skłonność do nadużywania produktu technologicznego. Wyniki przyczyniają się do pełniejszego zrozumienia użytkowania produktów technologicznych.
2019
12
STRONY
36-45
Zastosowanie koncepcji lean management w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych
Urszula Cegłowska, Stanisław Brzozowski, Tomasz Hermanowski, Małgorzata Chmielewska
Szpitalny oddział ratunkowy jest kluczową komórką organizacyjną w strukturze szpitala i nieefektywne zarządzanie nią może mieć wpływ na funkcjonowanie całego szpitala. Czas jest głównym czynnikiem rokowniczym w przypadku wielu stanów nagłych, optymalizacja funkcjonowania oddziałów ratunkowych, przy uwzględnieniu zwiększania efektywności udzielania świadczeń i obniżenia kosztów funkcjonowania, stanowią więc istotny obszar potrzebnych zmian. Lean management jest zbiorem metod oraz narzędzi wywodzących się z Systemu Produkcyjnego Toyoty i stosowanym w wielu sektorach przemysłu i usług, w ochronie zdrowia narzędzia lean wykorzystywane są przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Australii oraz Kanadzie. Celem niniejszej publikacji było zestawienie wyników zastosowania lean w oddziałach ratunkowych w Europie. Przeprowadzono przegląd literatury w bazach Medline, Embase, Scopus oraz ProQuest z wykorzystaniem słów kluczowych „lean management”, „health care” oraz „value stream mapping”, uwzględniono artykuły opublikowane do dnia 15.11.2015. Wyniki przeglądu wskazują, że nieefektywne funkcjonowanie oddziałów ratunkowych ma przełożenie na wyższy współczynnik śmiertelności pacjentów, spadek satysfakcji personelu medycznego z wykonywanej pracy, spadek satysfakcji pacjentów z otrzymywanych świadczeń opieki zdrowotnej oraz nieefektywne zużycie ograniczonych zasobów. Podkreśla się szczególnie istotną kwestię koordynacji działań podejmowanych w różnych miejscach realizacji świadczeń oraz rolę multidysycyplinarnego zespołu medycznego. Wdrażając rozwiązania lean w obszarze oddziałów ratunkowych należy mieć na uwadze stopień skomplikowania procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz chęć uczenia się szpitala jako organizacji.
2019
12
STRONY
46-52
Poziom akceptacji wartości witalnych i estetycznych a stereotypowe myślenie o starszych pracownikach studentów kierunków ekonomia i zarządzanie
Paweł Szwiec
W organizacjach przyszłości funkcjonujących w krajach wysoko rozwiniętych powinno znaleźć zatrudnienie coraz więcej starszych pracowników. To przewidywanie oparte jest na dwóch podstawowych przesłankach. Po pierwsze, następuje starzenie się wielu społeczeństw. Po drugie, wydłuża się czas aktywności zawodowej pracowników. Przeszkodę we właściwym funkcjonowaniu i wykorzystaniu potencjału starszych osób na rynku pracy może stanowić stereotypowe (z reguły negatywne) myślenie o starszych pracownikach. Jest to jeden z wielu powodów, dla których warto zrozumieć owo zjawisko, tj. zidentyfikować jego determinanty. W artykule przedstawiono skutki próby uchwycenia zależności między wybranymi wartościami osobistymi potencjalnych decydentów organizacji, a skalą ich stereotypowego myślenia o starszych pracownikach. Przeprowadzona analiza statystyczna danych uzyskanych w drodze badań własnych wskazuje, że osoby o niskim poziomie akceptacji dwóch typów wartości, tj. wartości witalnych i estetycznych przejawiają mniejszą skalę myślenia stereotypowego o starszych pracownikach, niż osoby o silnej akceptacji takich wartości. Uzyskane wyniki powinny stanowić bodziec do prowadzenia dalszych badań w tym zakresie, z uwzględnieniem także innych typów wartości i właściwości indywidualnych.
2019
12
STRONY
52-58
Twój koszyk
×
#
Przedmiot
Cena
Usuń
Całkowita wartość koszyka:
0
zł