O CZASOPIŚMIE
Historia
Tematyka
Indeksowanie
Rada programowa
Lista recenzentów
Redakcja
Kontakt
Wydawca
DLA CZYTELNIKÓW
Prenumerata
Wywiady
Publikacje
Pełne wydania
DLA AUTORÓW
Informacje dla autorów
Proces redakcyjny
Wymogi edycyjne
Etyka publikacji
Zgłoszenie artykułu
Formularze dla autorów
DLA RECENZENTÓW
Zasady recenzji
Formularz recenzji
Recenzja online
|
0
PL
PL - Polski
EN - English
Witaj
Logowanie
|
Rejestracja
TYTUŁ
AUTOR
SŁOWA KLUCZOWE
wyszukaj artykuł
ABSTRAKT ZAWIERA TEKST
NUMER
ROK
STRONY
wyszukaj artykuł
Pobierz
Przegląd Organizacji 2019/3
Publikacje z rocznika
Podejścia badawcze w zarządzaniu projektami - geneza i ewolucja
Michał Trocki
Zarządzanie projektami jest dziedziną zarządzania, znajdującą praktyczne zastosowanie we wszystkich obszarach aktywności ludzkiej, o wyraźnie ukształtowanej odrębności. Rozwojowi zarządzania projektami towarzyszy, choć z opóźnieniem, rozwój nauki o zarządzaniu projektami. Dotychczasowy dorobek i doświadczenia w tej dziedzinie skłaniają do systematyzacji działalności naukowej zarządzania projektami i określenia głównych jej podejść i paradygmatów. W artykule przedstawiono podstawy takiej systematyzacji oparte na analizie koncepcji metodologicznych, ogólnych i z zakresu nauk o zarządzaniu, oraz jej wyniki w postaci czterech podejść badawczych: operacyjnego, procesowego, organizacyjnego i zrównoważonego. Systematyzacja dokonana została na podstawie oceny i krytycznej analizy literatury przedmiotu, wyników badań oraz opracowań metodycznych i sprawdzonych dobrych praktyk. Systematyzacja ta, wskazując na możliwości i ograniczenia poszczególnych podejść, ma służyć poprawie jakości metodologicznej badań prowadzonych w zakresie zarządzania projektami.
2019
3
STRONY
3-9
Granice zarządzania projektami - ujęcie systemowe
Anna Marciszewska, Grzegorz Jokiel
Artykuł prezentuje konsekwencje podejścia wieloprojektowego w zarządzaniu. Główną ideą przewodnią jest wykazanie, że w dzisiejszych czasach konieczne jest poszerzenie perspektywy zarządzania projektami z pojedynczych przedsięwzięć na portfele projektów realizowane przez organizacje wieloprojektowe, a nawet sieci międzyorganizacyjne. W artykule pokazany jest trend do transgresywności zarządzania projektami od skupienia na poszczególnych zadaniach poprzez projekty i portfele projektów do projektów realizowanych w ramach sieci międzyorganizacyjnych. Na tym tle omawiany jest rozwój metod i narzędzi zarządzania projektami. Zgodnie z podejściem systemowym w zarządzaniu, wiele problemów da się łatwo rozwiązać, gdy przyjmie się perspektywę systemu o wyższym poziomie (metasystemu). Taki mechanizm jest wpisany w koncepcję łańcucha krytycznego (CCPM dla projektów i CCMPM - dla portfeli projektów). W tych sytuacjach da się określić granice systemu, w którym realizowane są takie przedsięwzięcia czy portfele projektów. Jednak w sytuacji gdy projekty są realizowane przez sieci międzyorganizacyjne wytyczanie granic takich sieci jest trudno osiągalne, a co za tym idzie, wykorzystanie koncepcji łańcucha krytycznego do zarządzania takimi projektami napotyka znaczne trudności.
2019
3
STRONY
9-14
Kluczowe wyzwania i bariery oraz trendy w zarządzaniu projektami z punktu widzenia projektów realizowanych w Polsce
Emil Bukłaha, Mateusz Juchniewicz
W ostatnich latach projekty stały się istotnym fragmentem działalności niemal każdej organizacji. Zdefiniowano nawet pojęcie określające wzrost znaczenia projektów - projektyzację. W jej obliczu organizacje stają przed wyzwaniem tzw. dwuzręczności - umiejętności skutecznego zarządzania zarówno działalnością powtarzalną, procesową - jak i niepowtarzalną - projektową. W obliczu tych interesujących wyzwań autorzy zdecydowali się przeprowadzić badania sondażowe, których celem było określenie najważniejszych wyzwań, trendów i barier w zarządzaniu projektami. Celem artykułu jest prezentacja wyników badań zrealizowanych w roku 2019 w przedsiębiorstwach realizujących projekty w Polsce, obejmujących powyższy zakres zagadnień. W pierwszej kolejności autorzy zdefiniowali zjawisko projektyzacji i dwuzręczności. Następnie przedstawili syntetyczne wyniki badań na grupie 60 osób zaangażowanych w realizację projektów w organizacjach prowadzących działalność na terenie Polski. Artykuł kończy podsumowanie, w którym wskazano potencjalne przyszłe kierunki dalszych badań w powyższym zakresie.
2019
3
STRONY
14-20
Zarządzanie projektami w organizacjach pozarządowych - wyniki badań
Paulina Major, Seweryn Spałek
Metody, techniki i narzędzia związane z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych często zaczerpywane są z sektora prywatnego i publicznego, co powoduje, że są one nieodpowiednie lub niewystarczające dla specyfiki tzw. trzeciego sektora. Dynamicznie zmieniające się otoczenie sprawia, że poszukuje się nowych koncepcji i sposobów, które pomogą rozwiązać problemy jakie napotykają organizacje działające w trzecim sektorze, szczególnie w sferze zarządzania. W niniejszym artykule autorzy przedstawili wyniki badań dotyczących metod wykorzystywanych w zarządzaniu projektami w organizacjach pozarządowych. W badanych organizacjach najczęściej występuje praca zespołowa, poszukiwanie nowych idei i rozwiązań oraz występuje uporządkowana dokumentacja realizowanych projektów. Największym zauważalnym problemem jest brak znajomości i stosowania narzędzi oraz technik zarządzania projektami.
2019
3
STRONY
21-26
Popularyzacja badań w zakresie zarządzania projektami - wyniki badań bibliometrycznych
Izabela Konieczna
Celami artykułu są określenie zmian popularności tematyki zarządzania projektami wśród badawczy oraz określenie, w których czasopismach najczęściej są publikowane badania w przedmiotowym obszarze. Realizacja celu została oparta na przeglądzie wybranych baz naukowych takich jak Scopus, Web of Science, EBSCO i Wiley-Blackwell. Analiza wybranych baz naukowych jednoznacznie pokazuje wzrost zainteresowania koncepcją zarządzania projektem w XXI wieku, chociaż w ostatnich latach uwidacznia się raczej tendencja malejąca liczby publikacji o tej tematyce.
2019
3
STRONY
27-32
Project governance - istota, dotychczasowe kierunki badawcze i perspektywy rozwoju
Eryk Głodziński
Project governance jest grupą systemów, z pomocą których projekty, ich grupy lub działalność organizacji projektowych jest wspomagana i nadzorowana a menedżerowie motywowani oraz pociągani do odpowiedzialności za rezultaty działalności w ramach P4. Głównymi celami artykułu są przedstawienie istoty project governance, określenie istotnych kierunków badań nad tą tematyką oraz wskazanie możliwych nowych obszarów eksploracji naukowej. W wyniku parasolowego przeglądu literatury przedmiotu wyodrębniono siedem istotnych kierunków badań. Do najważniejszych należą wykorzystywanie project governance jako systemu wspomagającego tworzenie wartości oraz koncentracja na elementach miękkich zarządzania i nadzoru. W artykule wskazano m.in. na potrzebę głębszych badań na temat poznania mechanizmów determinujących relacje projekt vs jego podwykonawca/dostawca oraz adaptacji teorii sieci w środowisku projektowym.
2019
3
STRONY
32-42
Model doboru metodyki zarządzania projektami do planowania i realizacji jednostkowego zlecenia produkcyjno-usługowego : studium przypadku
Katarzyna Marek-Kołodziej
Celem artykułu jest zaprezentowanie modelu doboru metodyk zarządzania projektami do jednostkowego zlecenia produkcyjno-usługowego. Dobór odpowiedniej metodyki zarządzania projektami jest jedną z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć przedsiębiorstwo, aby skutecznie zaplanować i zrealizować swoje projekty. Decyzja o wyborze metodyki zarządzania projektami uzależniona jest od wielu kryteriów, takich jak: doświadczenie zespołu projektowego, wielkości projektu, zaangażowanie klientów itp. Tak duża liczba kryteriów do przeanalizowania powoduje konieczność zastosowania odpowiedniej metody. Jedną z tych metod może być metoda hierarchicznej analizy problemu decyzyjnego (AHP). Metoda AHP została zastosowana do wyboru metodyki zarządzania projektami dla jednostkowego zlecenia produkcyjno-usługowego. Z przeprowadzonych badań wynika, że najlepszym rozwiązaniem problemu doboru odpowiedniej metodyki zarządzania projektami jest w tym przypadku wykorzystanie standardu PMBOK.
2019
3
STRONY
42-50
Praktyki zwinne w zespołach projektowych - wyniki badań empirycznych
Alina Kozarkiewicz, Paweł Paterek
Zespoły projektowe wytwarzające oprogramowanie wykorzystują różnego rodzaju praktyki zwinne do organizacji swojej pracy. Celem artykułu jest identyfikacja oraz systematyzacja najważniejszych praktyk zwinnych w zarządzaniu zespołami projektowymi, a także próba określenia ich znaczenia. W artykule dokonano analizy zakresu wykorzystania praktyk zwinnych - w rozumieniu częstotliwości ich stosowania w codziennej pracy zespołów - oraz określono najważniejsze czynniki wpływające na dobór tych praktyk. Przeprowadzone badania empiryczne w formie pilotażowych badań ankietowych oraz wywiadów z ekspertami pokazały różnorodność stosowanych praktyk zwinnych oraz zależność ich wykorzystania od specyfiki i kontekstu pracy zespołów projektowych. Jak wykazano w badaniach, duże znaczenie mają praktyki bezpośrednio powiązane z Manifestem Agile, ale ich priorytetyzacja nie jest zadaniem prostym. Zespół zwinny wybiera praktyki zależnie od preferowanego sposobu pracy i swoich kompetencji. Nie bez znaczenia jest tu potrzeba ciągłego doskonalenia i rozwoju, która wymaga większego wysiłku i inwestycji.
2019
3
STRONY
51-58
Poziom kompetencji studentów w zakresie zarządzania projektami na uniwersytetach i uczelniach technicznych : przypadek Programu IPMA-Student
Joanna Rzempała, Tomasz Wiśniewski
Celem artykułu jest zaprezentowanie modelu doboru metodyk zarządzania projektami do jednostkowego zlecenia produkcyjno-usługowego. Dobór odpowiedniej metodyki zarządzania projektami jest jedną z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć przedsiębiorstwo, aby skutecznie zaplanować i zrealizować swoje projekty. Decyzja o wyborze metodyki zarządzania projektami uzależniona jest od wielu kryteriów, takich jak: doświadczenie zespołu projektowego, wielkości projektu, zaangażowanie klientów itp. Tak duża liczba kryteriów do przeanalizowania powoduje konieczność zastosowania odpowiedniej metody. Jedną z tych metod może być metoda hierarchicznej analizy problemu decyzyjnego (AHP). Metoda AHP została zastosowana do wyboru metodyki zarządzania projektami dla jednostkowego zlecenia produkcyjno-usługowego. Z przeprowadzonych badań wynika, że najlepszym rozwiązaniem problemu doboru odpowiedniej metodyki zarządzania projektami jest w tym przypadku wykorzystanie standardu PMBOK.
2019
3
STRONY
58-67
Twój koszyk
×
#
Przedmiot
Cena
Usuń
Całkowita wartość koszyka:
0
zł