O CZASOPIŚMIE
Historia
Tematyka
Indeksowanie
Rada programowa
Lista recenzentów
Redakcja
Kontakt
Wydawca
DLA CZYTELNIKÓW
Prenumerata
Wywiady
Publikacje
Pełne wydania
DLA AUTORÓW
Informacje dla autorów
Proces redakcyjny
Wymogi edycyjne
Etyka publikacji
Zgłoszenie artykułu
Formularze dla autorów
DLA RECENZENTÓW
Zasady recenzji
Formularz recenzji
Recenzja online
|
0
PL
PL - Polski
EN - English
Witaj
Logowanie
|
Rejestracja
TYTUŁ
AUTOR
SŁOWA KLUCZOWE
wyszukaj artykuł
ABSTRAKT ZAWIERA TEKST
NUMER
ROK
STRONY
wyszukaj artykuł
Pobierz
Przegląd Organizacji 2016/5
Publikacje z rocznika
NOWA GOSPODARKA — ASPEKTY WIEDZY I INNOWACJI
Ryszard Borowiecki, Marek Dziura
Celem artykułu jest przedstawienie pojęcia "nowa gospodarka" w kontekście wykorzystania wiedzy i innowacji jako najbardziej charakterystycznych jej cech. Termin "nowa gospodarka" jest interpretowany jako nadrzędna struktura ekonomiczna, zasilana przez innowacje w zakresie technologii informatycznych i komunikacyjnych, która wpływając na wszystkie gałęzie gospodarki, przyspiesza wzrost wydajności i tempo wzrostu gospodarczego. To dzięki wiedzy powstają nowe gałęzie gospodarki oparte na technologiach informacyjnych, które, służąc do szybkiego zbierania, przechowywania, przetwarzania i co najważniejsze wykorzystania informacji, spowodowały zmianę reguł funkcjonowania podmiotów, a także determinują wyznaczniki skuteczności i powodzenia działalności gospodarczej.
2016
5
STRONY
9-16
INNOWACYJNOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW DZIAŁAJĄCYCH W POLSCE
Agnieszka Sopińska, Piotr Wachowiak
Celem artykułu jest zdiagnozowanie poziomu innowacyjności przedsiębiorstw działających w Polsce. Zaprezentowano w nim wyniki pilotażowych badań ankietowych. Analiza dotyczyła rodzajów innowacyjności, które występują w przedsiębiorstwie, źródeł, z jakich przedsiębiorstwa czerpią rozwiązania innowacyjne, oceny zachowań innowacyjnych przedsiębiorstw, czynników, jakie wpływają na niski lub wysoki poziom innowacyjności przedsiębiorstw. Z przedstawionych badań jednoznacznie wynika, że poziom innowacyjności przedsiębiorstw działających w Polsce jest niski. W celu podniesienia swojej innowacyjności powinny one przede wszystkim zwiększyć wielkość środków finansowych przeznaczanych na badania i rozwój, kształtować kulturę organizacyjną otwartą na zmiany zachodzące w otoczeniu, promować innowacyjność pracowników oraz patentować swoje autorskie rozwiązania.
2016
5
STRONY
17-23
PARTYCYPACJA BEZPOŚREDNIA PRACOWNIKÓW A INNOWACJE I INNOWACYJNOŚĆ ORGANIZACJI
Katarzyna I. Szelągowska-Rudzka
Celem artykułu jest analiza i wpływu partycypacji bezpośredniej pracowników na kreowanie innowacji i innowacyjność organizacji. W artykule zaprezentowano rozważania na temat istoty partycypacji bezpośredniej pracowników, partycypacyjnych metod i technik zarządzania, innowacji oraz innowacyjności organizacji. W oparciu o model uczestnictwa pracowników w kształtowaniu innowacyjności wskazano, w jaki sposób udział pracowników w podejmowaniu decyzji wpływa na proces kreowania innowacji i ich wdrażania w organizacji. W opracowaniu zastosowano metodę analizy literatury przedmiotu.
2016
5
STRONY
23-29
OTOCZENIE MODELU BIZNESOWEGO PRZEDSIĘBIORSTWA RAFINERYJNEGO
Paweł Kęcki
Przedmiotem rozważań jest otoczenie biznesowe współczesnego przedsiębiorstwa rafineryjnego. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wspomnianego otoczenia biznesowego przedsiębiorstw rafineryjnych, a następnie usystematyzowanie jego elementów, ilustrując je praktycznymi przykładami, co pozwoli praktykom biznesu na odniesienie go do dotychczas używanych przez nich modeli biznesu. W tym celu dokonano ogólnego przeglądu najistotniejszych elementów otoczenia biznesowego charakterystycznego dla branży rafineryjnej oraz zmian w nich zachodzących, wskazując przy tym ich wpływ na wybrane elementy modelu biznesowego. Przeprowadzone badania ukazują szereg tendencji możliwych do zaobserwowania na rynku przedsiębiorstw rafineryjnych, ich wpływ na aktualne i przyszłe działania wspomnianych przedsiębiorstw, konieczność stałego monitorowania otoczenia biznesowego oraz nieustannej adaptacji modelu biznesu.
2016
5
STRONY
30-37
IDENTYFIKACJA DZIAŁAŃ SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNYCH W OBSZARZE FUNKCJONOWANIA PRZEDSIĘBIORSTW
Agata Lulewicz-Sas
Działania realizowane w ramach koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw charakteryzują się dużą różnorodnością ponieważ skierowane są do różnych grup interesariuszy. Ich celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstwa na wszystkie grupy interesariuszy i/lub uniknięcie negatywnych konsekwencji prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności - działania prewencyjne. W artykule przedstawiono wyniki badań zrealizowanych w ramach projektu badawczego na temat Ewaluacja społecznie odpowiedzialnej działalności przedsiębiorstw finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Celem artykułu jest zbadanie, w oparciu o badania ankietowe, podejścia do planowania działań społecznie odpowiedzialnych, a także ustalenie, w jakich obszarach są te działania realizowane. Przeprowadzone badania miały także na celu ustalenie czy czas realizacji analizowanej koncepcji ma wpływ na stopień jej ukierunkowania na obszary CSR takie jak: ład organizacyjny, relacje z pracownikami, relacje z konsumentami, uczciwe praktyki rynkowe, zaangażowanie społeczne, prawa człowieka, środowisko naturalne.
2016
5
STRONY
37-42
RELACJE CENOWE W ROLNICTWIE A KONCEPCJA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU NA PRZYKŁADZIE PRODUKCJI MLEKA W STANACH ZJEDNOCZONYCH
Piotr Kułyk
W opracowaniu przedstawiono ideę zrównoważonego rozwoju i jej wpływ na decyzje podejmowane w podmiotach gospodarczych. Zwrócono uwagę na zmianę uwarunkowań oddziałujących na ryzyko cenowe i dochodowe w gospodarstwach rolnych w wyniku realizacji wspomnianej idei na przykładzie rolnictwa organicznego. Przedstawiono konsekwencje zachodzących przekształceń dla relacji między rolnictwem ekologicznym i konwencjonalnym. Podkreślono konieczność uwzględnienia dodatkowych czynników przy ocenie stopnia stabilności relacji cenowych dla właściwego oszacowania takiego zjawiska w tym w szczególności brak kompletności rynków i asymetrię informacji. Wyniki wskazują, że rolnicy zajmujący się produkcją ekologiczną wykazują niższą awersję do ryzyka niż rolnicy z gospodarstw konwencjonalnych. Mechanizm rynkowy tworzy możliwości uzyskania korzyści z tytułu realizacji części zasad zrównoważonego rozwoju.
2016
5
STRONY
43-48
ZAANGAŻOWANIE PRACOWNIKA A SATYSFAKCJA Z PRACY — MODELOWANIE ZALEŻNOŚCI Z WYKORZYSTANIEM PLS-SEM
Anna Rakowska, Radosław Mącik
Artykuł przestawia wyniki zastosowania modelowania równań strukturalnych PLS-SEM oraz analizy modeli wielu grup za pomocą algorytmu PLS-MGA w odniesieniu do badań eksploracyjnych powiązań między satysfakcją z pracy a zaangażowaniem pracownika mierzonym w trzech wymiarach zgodnych z koncepcją skali UWES (Utrecht Work Engagement Scale). Estymowano dwa modele strukturalne różniące się kierunkiem postulowanej zależności, z których do porównań międzygrupowych wybrano model, w którym satysfakcja objaśnia konstrukty UWES. Porównania międzygrupowe wskazują na stabilność części strukturalnej modelu niezależnie od specyfiki organizacji, z której pochodzą dane (badano pracowników trzech przedsiębiorstw o różnej charakterystyce), oraz niezależnie od typu stanowiska pracy (wykonawcze, specjalistyczne, kierownicze).
2016
5
STRONY
48-58
Zrównoważony outsourcing — wpływ podejścia zrównoważonego na procesy outsourcingowe
Stanisław Brzeziński
Podejście zrównoważone nie stanowi dominującej koncepcji biznesowej wśród przedsiębiorstw planujących operacje outsourcingowe. Najważniejszymi czynnikami przy podejmowaniu decyzji o eksternalizacji części łańcucha wartości firmy są zawsze koszty tych operacji oraz opinie klientów. Związane z koncepcją zrównoważonego rozwoju korzyści kosztowe przedsiębiorstwa najczęściej realizują poprzez ograniczenie zużycia energii oraz obniżenie kosztów transportu. Autor wskazuje, iż podejście zrównoważone może mieć decydujące znaczenie dla tych firm, których zorientowani na zrównoważony rozwój klienci wymagają tego rodzaju postępowania. Wciąż jednak badania empiryczne nad zrównoważonym bądź zielonym outsourcingiem nie stanowią znaczącego nurtu rozważań naukowych w ramach problematyki outsourcingu. Zrównoważone podejście przedsiębiorstw do eksternalizacji elementów ich łańcuchów wartości staje się jednak coraz ważniejszym czynnikiem w podejmowaniu decyzji przez klientów globalnych, oceniających całe procesy produkcji, logistyki i marketingu firm
2016
5
STRONY
58-62
Organizatorskie aspekty zarządzania technologiami informacyjnymi w przedsiębiorstwie w gospodarce opartej na wiedzy
Joanna Kałkowska
Celem opracowania jest zaprezentowanie wybranych elementów deskryptywnej i metodologicznej analizy oraz oceny dostosowania technologii informacyjno- -komunikacyjnych przedsiębiorstw do wymogów gospodarki opartej na wiedzy w Polsce. W opracowaniu omówiono wybrane wyniki badań w kontekście zmian, rozwoju i wykorzystywania technologii informacyjno- -komunikacyjnych w wybranych przedsiębiorstwach w Polsce. Badania te dotyczą procesu adaptacji tych przedsiębiorstw do wymagań gospodarki opartej na wiedzy i są przedstawione w ujęciu trzech obszarów: struktury, strategii i decyzji. Obszary strategii i struktury zostały opisane za pomocą szesnastu wskaźników KAM. Proces decyzyjny przedstawiono w ujęciu koncepcyjnym z wykorzystaniem metody zbiorów rozmytych, który może być wykorzystywany w procesie oceny stopnia dostosowania przedsiębiorstwa w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych do wymagań gospodarki opartej na wiedzy.
2016
5
STRONY
63-70
LUTOSŁAWSCY — WKŁAD W NAUKOWE ZARZĄDZANIE (CZ. I)
Alojzy Czech
Ród Lutosławskich jest zasłużony dla polskiej kultury, nauki i sztuki. Pośród jego przedstawicieli znajduje się także inżynier Jerzy (1904-1974), menedżer, a wraz z narastającym doświadczeniem zawodowym także autor i tłumacz publikacji z zakresu problemów zarządzania organizacjami. Jego zapomniany i niedoceniany dorobek ukazywał się w mało sprzyjającym czasie i niesłusznie przeszedł prawie niezauważony, a był znaczący i oryginalny. IV Kongres Nauk o Zarządzaniu jest dobrą okazją do przypomnienia jego wkładu i zasług dla nauk o zarządzaniu w Polsce, ale także w działalność TNOiK, tego znaczącego autora i działacza.
2016
5
STRONY
71-76
Twój koszyk
×
#
Przedmiot
Cena
Usuń
Całkowita wartość koszyka:
0
zł